İzmir Fuarın’da Sivas tanıtıldı

Marble 21. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı İzmir’de gerçekleştirildi. İlk kez Fuar İzmir’de düzenlenen 21. Marble Fuarı, dünyanın lider üreticileri ile Türk mermer sektörünü bir araya getirdi. Fuara Sivas’tan 13 firma katıldı. Sivas Doğaltaş ve Madenciler Derneği Başkanı Zeki Özdemir, “Mermer sektörünün gelişimi açısından fuar oldukça başarılı geçti. Firmalarımız Sivas’ı başarıyla temsil ettiler” dedi. 

Marble Fuarı 21 yıllık tarihinde bin 500’ün üzerinde katılımcı firma ve 110 bin metrekareyi aşan alanı ile bir rekora imza attı. MARBLE, bu yıl metraj olarak yüzde 168, katılımcı sayısı ile yüzde 31 ve stant sayısı olarak da yüzde 64 oranında büyüdü. 

Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda, 27 ülkeden 373’ü yabancı olmak üzere toplam 1562 katılımcı ürünlerini sergiledi.Fuarda mermer ve doğaltaş, fabrika makineleri, ocak ve iş makine ve ekipmanları ile sarf malzemeleri yer aldı.

Fuarda Sivas’ta üretim yapan Apsa, Betamer, Emmioğlu, Fimar, Kaptanlar, Kammer, Nesa, Özmersan, Özmerter, Sabırlar, Turko, Tramertaş ve Yarmer firmaları stant açarak ilimizi temsil ettiler. 

Özdemir, Maden Kenti Sivas’ı, fuarda tanıttıkları için mutlu olduklarını söyledi. Türkiye’nin dünya doğaltaş rezervlerinin üçte birine sahip olduğunu belirten Özdemir, “Sivas’ımızın yeraltı rezervleriyle açısından oldukça zengin bir şehrimiz.

Bu yüzden Maden Kenti olarak Sivas’ı ön plana çıkarmak ve dünya pazarında söz sahibi olmak istiyoruz. Özellikle yurt dışında yoğun talep gören doğaltaşlarımızın Sivas’ta da kamu ve özel sektör projelerinden kullanılmasını istiyoruz.

Doğaltaşlarımızla yapılmış yeni projeler Maden kenti Sivas’ımızı yansıtacağı için bu konuya özen gösterilmesini bekliyoruz”  diye konuştu.